Exkurzia vo Viedni

A6.jpg
A7.jpg

foto: Simona Poláková, II.A, komentár: Dominika Szabová, II.A

Aj tento rok sa učitelia nášho gymnázia rozhodli spríjemniť žiakom posledný vyučovací týždeň pred Vianocami zaujímavou exkurziou. Jej cieľom bolo priblížiť nám nášho suseda – Rakúsko, a to hlavne Viedeň, ktorá je jeho hlavným mestom. Táto exkurzia sa konala 17.12.2010 a zúčastnili sa na nej žiaci 2.A,sexty a septimy.

Po celkom pohodlnej ceste autobusom sme sa najprv zastavili v jednom neobyčajnom dome. Hundertwasserhaus bol projektovaný ako apartmánový dom pre sociálne slabšie vrstvy. Na prvý pohľad zaujme každého, pretože má fasádu  rozličných farieb a každé okno je iného tvaru.

Ďalej nás po meste sprevádzala príjemná sprievodkyňa ,ktorá nás oboznámila s rôznymi krásnymi pamiatkami vo Viedni, ako napríklad pamätník Márie Terézie z roku 1888.V jeho blízkosti sa nachádzajú prírodovedné a umeleckovedné múzeá. Po prehliadke mesta sme sa presunuli do Hofburgu. Tento vznešený zámok niekedy ovládali Habsburgovci a tiež tu žila aj známa bavorská princezná a rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská – Sissi.

Našu  prechádzku medzi pamiatkami ukončil Dóm sv. Štefana, ktorý je gotickou stavbou. Dóm má tri lode, najvyššia južná  veža – Steffel je treťou najvyššou v Európe a meria 136 metrov. Nakoniec sme navštívili viedenské vianočné trhy, kde bolo ,samozrejme, na čo pozerať. Každý si spríjemnil výlet pekným vianočným darčekom alebo zo seba striasol neúprosnú zimu vianočným punčom. Viedeň sa nám všetkým veľmi páčila a aj program bol zaujímavý.