Exkurzia v Banskej Štiavnici


BS1.jpg
BS10.jpg
BS11.jpg
BS2.jpg
BS3.jpg
BS4.jpg
BS5.jpg
BS6.jpg
BS7.jpg
BS8.jpg
BS9.jpg

komentár: Rebeka Valábková, kvarta
V novembri naša trieda kvarta išla na historickú exkurziu. Navštívili sme Banskú Štiavnicu. Boli sme si pozrieť Banské múzeum v prírode a kultúrne pamiatky Banskej Štiavnice.
V Banskom múzeu, ktoré pozostáva z povrchovej a podzemnej expozície, nám najskôr pustili krátky film, pomocou ktorého sme si mohli lepšie predstaviť život baníkov. Vo filme sme mali možnosť vidieť, ako život baníkov značne uľahčovala stále modernejšia technológia.
Aby sme si mohli prezrieť podzemnú expozíciu, museli sme si obliecť plášte a nasadiť ochranné prilby. Do ruky nám dali baterky, aby sme si videli pod nohy. Keď už sme boli vychystaní, vydali sme sa preskúmať štôlňu Bartolomej. Samozrejme so sprievodcom. Dĺžka podzemnej trasy je 1300 m. V typickom banskom prostredí sú inštalované ukážky baníckych pracovísk, ťažobných zariadení a dobývacích metód od 16.-teho storočia až do súčasnosti.
Keď sme si nakúpili suveníry v podobe pekných minerálov či náramkov a pofotili sa, vydali sme sa na Nový zámok. Je to šesťposchodová renesančná stavba, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Zámok pôvodne slúžil ako strážna veža v protitureckých bojoch. Pre svoju dominantnú polohu sa využíval aj ako mestské živé hodiny - každú štvrťhodinu sa z veže oznamoval presný čas trúbením. Teraz slúži už len ako múzeum. Pri prehliadke sme sa dozvedeli plno zaujímavostí, napríklad túto: Ručičky radničných hodín v Štiavnici sú nasadené opačne než na ostatných hodinách. Teda veľká ukazuje hodiny a malá minúty. Je to vraj preto, aby sa ľudia v meste dlhšie zdržali a minuli tu viac peňazí nákupmi.
Boli sme sa pozrieť aj na starý hrad, ale len zvonka. Len sme si pri ňom urobili fotky, každý s každým. Cestou sme sa zastavili a pofotili pri morovom stĺpe. A garantujem vám, že aj pri morovom stĺpe má fotku každý s každým. Myslím, že exkurzia splnila svoj cieľ - niečo sme sa naučili a máme kopu pekných zážitkov a hlavne fotiek.