Sereď v Stuttgarte

Vystava_tekvic.JPG
za_Pinochiom.JPG
ZOO.JPG

V sobotu, 3.10.2009, vycestovalo 27 žiakov spolu s dvomi učiteľmi Gymnázia V. Mihálika do Stuttgartu, kde ich v nedeľu vrúcne privítali nemeckí rovesníci. Po únavnej desať hodinovej ceste sme si oddýchli v hosťovských rodinách a nabrali sily v Aquaparku Aquatoll v Neckarsulme.

V pondelok nás na Sociálno-pedagogickom gymnáziu v Stuttgarte privítala riaditeľka školy, Ute Schmucker, spolu s dvoma nemeckými kolegami – Julianou Doeldissen a Martinom Brucke, potom nás pozdravila pani Šebenová, ktorá pôsobila aj na našom Gymnáziu – vtedy SVŠ-ke v Seredi, no neskôr jej rodina emigrovala. Nemeckí žiaci si pre nás pripravili prehliadku historického centra a po spoločnom obede sme si pozreli Stuttgart aj z vtáčej perspektívy - z televíznej veže.

V utorok sme si zopakovali volejbalový zápas na škole Werner-Siemens a potom sme si prezreli moderné múzeum Mercedes – Benz. Urobilo dojem aj na technicky neza-interesovaných, pretože veľmi vkusne spája históriu celého sveta s vývojom tejto známej automobilky.

Posledné slnečné lúče sme si v stredu vychutnali v Stuttgartskej ZOO, niektorí žiaci sa pred obedom zúčastnili na vyučovaní. Popoludní si nemeckí a slovenskí učitelia prehliadli mesto a na spoločnom posedení mali priestor na vzájomnú výmenu svojich pedagogických názorov i skúseností. Žiaci prežili teplý októbrový večer na druhom najväčšom feste Nemecka „Canstatter Wasen“.

Historické i romantické zákutia študentského mesta Tübingen nám vo štvrtok ukázala pani Šebenová. Jej pozvanie na pravú taliansku zmrzlinu sme s radosťou prijali.

Piatková prehliadka zámockej záhrady Ludwigsburg pod názvom „Barok v rozkvete“ neznela pri sychravom počasí príliš lákavo, avšak nakoniec sme prežili deň v rozprávkove. Výstava tekvíc v týchto záhradách sa niesla totiž v duchu známych i menej známych rozprávok. Videli sme Gulivera, Popolušku, Pipi – Dlhú pančuchu, Janka a Marienku, Perníkovú chalúpku Naše loďky zmizli v ústach veľryby, kde nás pozdravil Pinochio, Zlatovláska spustila z veže svoj dlhý vrkoč...

Večer v mládežníckom centre v neďalekom meste Esslingen pripravili nemeckí žiaci dôsledne, navarili nám tradičné švábske jedlo / Spätzle so šošovicovou omáčkou a párkom / a dvaja nemeckí žiaci spolu s naším speváckym talentom - Denisou Kapustovou - predviedli milý koncert.

Sobota sa niesla v znamení dokupovania darčekov pre rodinných príslušníkov, niektorí absolvovali s rodinami ešte krátke výlety alebo si pozreli múzeum. Večer sme sa všetci stretli na autobusovej zastávke, naposledy sme zamávali svojim priateľom a v nedeľu ráno nás už objali naši blízki v Trnave.

Aj týmto spôsobom sa nám úspešne darí motivovať žiakov v štúdiu cudzích jazykov, spoznávaním krajiny a jej kultúry sa postupne odstraňujú rokmi zakorenené predsudky i jazykové bariéry. Veľmi radi budeme preto v spolupráci so Stuttgartom pokračovať.

komentár: Mgr. Zuzana Šupová